آموزش ششم

مطالب مربوط به پایه ششم ابتدایی


سوالات درس دوازده اجتماعی ششم ابتدایی

1 . در اوایل قرن دهم ، اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران چگونه بود ؟ اوضاع نابسامان بود ؛ حکومت قدرتمندی در کشور وجود نداشت و هر بخش آن در اختیار حکومتی بود .

2 . مؤسس سلسله ی صفویه که بود ؟ شاه اسماعیل

3 . مشهورترین پادشاه صفوی که بود ؟ شاه عباس اول

4 . شاه عباس کدام شهر را به عنوان پایتخت انتخاب کرد ؟ شهر اصفهان

5 . صفویان چه کارهای مهمی در مورد دین و مذهب انجام دادند ؟ صفویان مذهب شیعه را در ایران مذهب رسمی اعلام کردند . آن ها از عالمان دینی و مراسم مذهبی حمایت می کردند و به ساختن مساجد علاقه مند بودند .

6 . صفویان چگونه توانستند حکومتی قدرتمند و یکپارچه به وجود بیاورند ؟ صفویان توانستند مخالفان خود را در داخل کشور سرکوب کنند . آن ها با دشمنان قدرتمند خود مانند عثمانی ها و ازبکان جنگیدند و پیروزی هایی به دست آوردند . بدین ترتیب حکومتی یکپارچه به وجود آوردند .

7 . دشمنان صفویان در کدام سمت ایران بودند ؟ عثمانی ها در غرب و ازبکان در شرق بودند .

8 . چند نفر از دانشمندان ، هنرمندان و نویسندگان دوره ی صفویه را نام ببرید . کمال الدین بهزاد ، شیخ بهایی ، علیرضا عباسی و علامه مجلسی

9 . کالاهای صادراتی دوره ی صفویه چه بود ؟ ابریشم ، پارچه های زربفت ، سنگ های قیمتی و خشکبار

10 . در دوره ی صفویه کالا ها از چه راه هایی صادر می شد ؟ از راه خشکی با کاروان ها و از راه دریا با کشتی ها

11 . کاروانسرا چیست ؟ کاروانسرا محل استراحت و تأمین آذوقه ی مسافران و چهار پایانی بود که راه های طولانی را از شهری به شهری دیگر طی می کردند .

12 . چه عاملی باعث می شد که کاروان ها با آسودگی سفر کنند ؟ صفویان امنیت را در راه ها و شهر ها برقرار کردند و همین امنیت باعث می شد تا کاروان ها با آسودگی سفر کنند .

13 . حاکمان صفوی برای چه موردی پول زیادی خرج می کردند ؟ برای ساختن بناهای باشکوه

14 . درآمد حکومت صفوی و مخارج شاه و درباریان چگونه تأمین می شد ؟ از راه مالیات هایی که از ولایات می گرفتند تأمین می شد . کشاورزان ، بازرگانان و صنعتگران و همه ی مردم مجبور بودند بخشی از درآمد خود را به مأموران حکومت بدهند .

15 . چرا در گذشته های دور سفر از سرزمینی به سرزمین دیگر کار دشواری بود ؟ زیرا راه ها مناسب نبودند و با اسب و شتر مسافرت می کردند و در برخی راه ها ، راه زن ( دزد ) وجود داشت .

16 . مردمان در گذشته به چه دلایلی به سفر می پرداختند ؟ برای آشنایی با شهرهای دیگر و مردمان آن ها یا به قصد زیارت یا تحصیل علوم دینی که گاهی سفر آنان روزها  ، ماه ها یا سال ها طول می کشید .

17 . چرا حاکمان افرادی را به کشور های دیگر برای کسب اطلاعات می فرستادند ؟ برای این که از اوضاع داخلی آن کشور از نظر اقتصادی و نظامی با خبر شوند .

18 . سفر نامه چیست ؟ بسیاری از جهانگردان ، دیده ها ، شنیده ها و خاطرات خود را از سفرهایشان می نوشتند و گاهی با نقاشی نیز تصویر می کردند . به این نوشته ها سفر نامه می گویند .

19 . علت های گسترش هنر و معماری در دوره ی صفوی چه بود ؟ 1 ـ حکومت قدرتمند و یکپارچه 2 ـ رونق تجارت 3 ـ برقراری امنیت در راه ها و شهرها 4 ـ حمایت از هنرمندان  

نوشته شده در جمعه ۱ دی۱۳۹۱ساعت 11:26 توسط حمیدرضا ذوالفقاری|


آخرين مطالب
» درخواست دوستان
» سوالات متن درس 10 علوم تجربی ششم ابتدایی ( خیلی کوچک ، خیلی بزرگ )
» سوالات متن درس 18 مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی
» آزمون جامع ششم بهمن ماه 94 ، از درس های قرآن و هدیه ، اجتماعی ، تفکر و پژوهش و علوم تجربی
» سوالات متن درس نهم علوم تجربی ششم ( سفر انرژی )
» سوالات متن درس 15 مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی ( انواع لباس )
» سوالات متن درس 14 اجتماعی ششم دبستان ( گذراندن اوقات فراغت )
» سوالات متن درس پنجم علوم تجربی پایه ششم ابتدایی (زمین پویا)
» سوالات متن درس یازده اجتماعی ششم ابتدایی ( اصفهان ، نصف جهان )
» سوالات متن درس دهم اجتماعی ششم ابتدایی

Design By : Pichak